Szkolenie przeznaczone jest dla pracowników dowolnego szczebla, mających w pracy zawodowej do czynienia ze strefami niebezpiecznymi.
Program szkolenia:
1. Omówienie wymagań BHP w strefach niebezpiecznych wynikających z Prawa energetycznego z 10.04.1997r. w zakresie eksploatacji urządzeń energetycznych.
2. Omówienie wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy w strefach niebezpiecznych wynikających z Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28.04.2013r.
3. Omówienie wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych wynikających z Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28.03.2013r.:
4. Zasada działania odgromników, wyłączników i rozłączników.
5. Ochrona przeciwporażeniowa przed dotykiem bezpośrednim (ochrona podstawowa) oraz przed dotykiem pośrednim (ochrona dodatkowa):
6. Typy sieci i instalacji elektrycznych.
7. Oddzielenie stref niebezpiecznych zgodnie z przepisami Prawa energetycznego.
8. Wymagania dotyczące prac w strefach niebezpiecznych.
9. Wymagania dotyczące obowiązkowego wykonania instrukcji zachowania się w strefach niebezpiecznych w trakcie awarii i wypadku
10. Obowiązki kierownictwa zakładu pracy w zakresie kwalifikacji stref zagrożenia zdrowia i życia pracowników.
11. Określenie i charakterystyka narzędzi i przykładów do prac w strefach niebezpiecznych.
12. Określenie i charakterystyka ubrań ochronnych i sprzętu ochrony osobistej.
13. Sposoby udzielania pomocy osobom poszkodowanym w strefach niebezpiecznych. Metody oddzielenia poszkodowanego od elementów czynnych będących pod napięciem jak od elementów obudów przewodzących prąd elektryczny, narażonych na zwarcia i przebicia prądowe
14. Transport poszkodowanych ze stref niebezpiecznych z uwzględnieniem transportu poszkodowanego z wysokości. Sprzęt do prac wysokościowych.
15. Asekuracja pracujących w strefach niebezpiecznych przez osoby będące na zewnątrz strefy – zapewnienie środków łączności, sprzętu ratowniczego i przeciwpożarowego, sprzętu medycznego, sprzętu ochrony osobistej i ubrań zgodnie z instrukcją zachowania się w sytuacjach awaryjnych.
16. Powiadomienie pogotowia ratunkowego oraz udzielenie pierwszej pomocy:
17. Resuscytacja i defibrylacja
18. Zabezpieczenie miejsca awarii i wypadku przed pogłębieniem się awarii oraz do celu dochodzenia poawaryjnego i powypadkowego. Powiadomienie o zaistniałej sytuacji kierownictwa zakładu oraz prokuratury.