Szkolenie poruszające tematykę prac szczególnie niebezpiecznych, nadzoru nad tymi pracami oraz niezbędną dokumentację w tym zakresie.
Na pracodawcy spoczywa wiele obowiązków, które wynikają z prawnego przymusu stworzenia komfortowych i zarazem bezpiecznych warunków pracy dla swoich zatrudnionych podopiecznych. BHP w zakładzie pracy jest jednym z najbardziej istotnych wariantów, które należy wdrożyć od pierwszego dnia. Lekceważenie zaleceń BHP może nie tylko spowodować nałożenie kar finansowych, ale co gorsze, może przyczynić się do powstania wielu zagrożeń, generujących ryzyko poważnego wypadku tragicznego w skutkach dla zdrowia, a nawet życia pracowników.
Uwarunkowania prawne
BHP w zakładzie pracy jako jeden z podstawowych obowiązków, które zobowiązany jest zapewnić pracodawca, wynika z zapisów Kodeksu Pracy. Po stronie pracodawcy leży konieczność wprowadzenia rozwiązań, które będą chroniły zdrowie i życie, a także zapewniały właściwe warunki sanitarno-higieniczne wszystkim zatrudnionym, bez względu na formę podjętej z pracodawcą współpracy (zarówno pracownicy zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę, jak i dzieło czy zlecenie lub osoby wykonujące pracę na terenie zakładu w ramach własnej działalności gospodarczej). Kodeks przewiduje konieczność zapewnienia ochrony zdrowia i życia nie tylko zatrudnionym, ale także wszelkim osobom, które przebywają na terenie danego zakładu pracy, jak np. klienci, interesanci, listonosze/kurierzy czy serwisanci sprzętu.
Zakres obowiązku
Obowiązek dotyczący BHP w zakładzie pracy jest dosyć szeroki i uwzględnia zarówno z pozoru niewielkie aspekty, jak i zaawansowane rozwiązania. Zgodnie z kodeksem wszystkie mają charakter równorzędny i muszą być w takim samym stopniu wdrażane w życie.
Obowiązek zapewnienia bezpiecznego i higienicznego przebywania w zakładzie pracy zaczyna się od takich drobnych elementów, jak zapewnienie optymalnych warunków zdrowotnych podczas przebywania w biurze, np. stosowanie ergonomicznych krzeseł, monitorów przyjaznych dla oczu, zapewnienie odpowiedniego oświetlenia stanowiska pracy, odpowiednio zaprojektowanego biurka do pracy z komputerem, a kończy na konieczności wdrożenia poważniejszych rozwiązań jak zapewnienie odzieży ochronnej lub roboczej, wprowadzenie skutecznych rozwiązań przeciwpożarowych, zapewnienie możliwości udzielenia pomocy dzięki wyposażeniu pomieszczeń w apteczki czy regularne sprawdzanie stanu technicznego sprzętu, jak np. wózków widłowych itp.
Do obowiązku pracodawcy należy stałe likwidowanie zaobserwowanych uchybień, sprawdzanie i pilnowanie przestrzegania ogólnych przepisów BHP, dbania o prawa o pracowników młodocianych czy kobiet w ciąży i regularne przeszkalanie kadry z zasad bezpiecznego i higienicznego postępowania w zakładzie pracy.
Szkolenia
Wdrożenie rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo osób przebywających w zakładzie pracy oraz pilnowanie przestrzegania przepisów, to nie jedyne obowiązki pracodawcy. Zgodnie z kodeksem, jest on zobligowany do regularnego organizowania szkoleń swoim pracownikom. Muszą one odbywać się w czasie pracy i dotyczyć zagrożeń, jakie mogą nastąpić w danej firmie, konsekwencji nieprzestrzegania przepisów BHP oraz przekazania wiedzy teoretycznej dotyczącej praw pracowników związanych z BHP oraz informacji dotyczących zastosowanych rozwiązań, schematów działania podczas zagrożenia, wskazania drogi ewakuacyjnej itp.